canim.az
Sevgiyə gedən yolda, yalnızlığa son!...
Daxil ol Qeydiyyat
Sayta Daxil Olun!
İstifadeçi Adı ve ya ID:

Şifre:

Meni xatırla | Qeydiyyatdan keç
Şifreni unutdun?

Son 10 mövzu

Bir "şəhidin" hekayəsi
bal_qiz  bal_qiz [Off] (31.10.2010 / 15:29)
Səidə evlərinə qayıtmadı.Nədənsə çox inanırdı ki,müharibə tezliklə qurtaracaq və onların toyu baş tutacaqdı.Necə inanmasın ki,hər gün Xəbərlərdə bu barədə danışırdılar,hakimiyyətdə olanlar söz verirdilər.Lətafət xalayla qızları da heç onu buraxmaq istəmirdilər.Axı Babəkin qoxusunu ondan alırdılar indi..
..Cəbhədə komandirin və cəbhə yoldaşlarının sevimlisinə çevrilmişdi Babək.Ən çətin döyüşlərdə belə yoldaşlarını ruhlandırar,öz yumorundan da qalmazdıöyüşdə həmişə öndə olardı..İnanırdı,o da çox inanırdı ki,müharibə tezliklə bitəcək və o sağ-salamat evinə,sevdiyinin yanına dönəcək..Bu arzu,Səidınin sevgisi idi ona güc verən,inam verən.
Gələn həftə ad günü olacaqdı.24 yaşı tamam olurdu.Əslində Səidənin məktubunu oxuyandan sonra xatırladı öz ad gününü.Məktubu cibindən çıxarıb yenidən oxumağa başladı:
bal_qiz  bal_qiz [Off] (31.10.2010 / 15:30)
“Əzizim,səninçün o qədər darıxıram kii..Burda qonaq kimiyəm.Bacıların,anan ev işlərində onlara kömək etməmə də razı olmurlar.Həyətə də düşmürəm.Qonşulardan utanıram.Axı heç toyumuz da olmayıb.Bütün günüm ancaq səni düşünməklə,yolunu gözləməklə keçir.Sənin otağını ayırıblar mənə.Dünən otağı yığışdıranda sənin albomunu tapdim.Bax,indi əlimdə albomunu tutmuşam,baxıram.Az qala hər şəklin arxasına sevdiyim şerlərdən bir bənd yazmışam.Ən maraqlı şəkillərin uşaqlıq şəkillərindi.Heç vaxt göstərməmişdin mənə.Budur sənin uşaqlıq şəkillərindən biri.Hirsli,çox acıqlı baxışların var burda.Deyəsən ağlamısan da.Anan dedi ki,bu şəkli məktəbə getdiyin ilk gündə çəkdiriblər.Məktəbə getmək istəməyib elə hey ağlayırmışsan.Hər dəfə buna baxanda gülürəm.Axı səni həyatda belə acıqlı gözrməmişəm.Bu şəkli sənə göndərirəm ki,sən də mənim kimi baxıb güləsən..Hə,az qala unutmuşdum deyim.Gələn həftə ad günündü sənin.Bilirəm sənə qalsa yadına da düşməz,unutmusan yəqin.Hamının hədiyyəsi artıq hazırdı.Mənimki də.Demə...
Ardını oxu >>
Məktubun hər kəlməsini oxuduqca Səidəni yanında hiss edirdi.Onu daha çox arzuladıüzü son dəfə ad gününü nə zaman qeyd etdiyini də unutmuşdu.Bir günlük ailəsiylə,sevdiyiylə bərabər olmaq pis fikir deyildi amma.Niyə də getməsin?
Bir həftə keçdi..
bal_qiz  bal_qiz [Off] (31.10.2010 / 15:31)
Babəkin ailəsi süfrə hazırlayıb,evi bəzəyib onun yolunu gözlədilər.Hava qaraldı.O gəlmədi.Səhər açıldı.O gəlmədi..Süfrə açıq qalmışdı,heç kim süfrəyə yaxın da getməmişdi.İştahı qaçmışdı hamının.Axı Babək söz vermişdi ki,gələcək.O heç vaxt sözündən qaçmazdı.Görəsən nə olmuşdu?Atası bir az acıqlı,bir az narahat idi.Səhəri gözü açıq açdılar.Günortaya az qalmış həyətdə fəryad,ağlaşma səsi bir-birinə qarışmışdı.Ağlayan tək qadınlar deyildi.Kişilər də ağlayırdılar.Kişilərin ağlaması,fəryadı necə dəhşətli olurmuş,İlahi??
Babəkin meyidini gətirmişdilər.Çox dəhşətli səhnə idi.Bu ay onun həm ad günü,həm toyu olmalı idi.Yeni yaşına,yeni həyata-evlilik həyatına qədəm qoyacaqdı.İndisə yeni mənzilə-son mənzilə yola salırdılar onu..
Dəfn oldunduğu günün səhəri Səidə heçkimə xəbər etmədən,vidalaşmadan evdən çıxdı.Sübh tezdən hər kəs yuxuda ikən evi tərk etdi.Evdəkilər oyananda Babəkin otağında (Səidə qalırdı orda) albomun üstündə yazılı kağız tapdılar:-“Gedirəm.Məni axtarmayın.Bu amansız həyat bütün sevdiklərimi əlimdən aldıaha yaşamaq istəmirəm.O yoxdusa,mən də yoxam..Haqqınızı halal edin..”
bal_qiz  bal_qiz [Off] (31.10.2010 / 15:32)
Səidə “Məni axtarmayın!”desə də onu çox axtardılar.Amma heç yerdə tapmadılar.Onu ”Gördüm” deyən olmadı..
Наверх  Cemi mesajlar: 35

<< 1 [2] 3 4 >>

mesajı filterle
Mövzunu yükle

Elave edilmiş fayl yoxdur

Forum
Forumda axtar

Yeniler yuxarı
Onlayn Tanışlıq: 899 / 3077