canim.az
Sevgiyə gedən yolda, yalnızlığa son!...
Daxil ol Qeydiyyat
Sayta Daxil Olun!
İstifadeçi Adı ve ya ID:

Şifre:

Meni xatırla | Qeydiyyatdan keç
Şifreni unutdun?

Son 10 mövzu

Pritçalar və Düşündürücü hekayələr
Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (12.11.2010 / 23:38)
 Даже на самом высоком троне сидит ЗАДНИЦА!
Evə getdi.Güzgüdə bir də saçlarına baxdı.Artıq o parlaq saçları yox idi.Görəsən onun xoşuna gələcəkdimi? Bəlkə də saçlarını kəsdiyi üçün danlayacaqdı onu. Bir az sonra qapı döyüldü.Qapıda yoldaşı idi.İçəri girdi.Sevgilisini sınayıcı nəzərlərlə süzdü.Sonra əlindəki hədiyyəni uzatdı.Qız bağlamanı açanda gözlərinə inanmadı. Bu onun çoxdan arzu etdiyi daraqlar idi.Gözlərindən iki damla yaş axdı.Ancaq tez özünü yığışdırdı. Şırın bir təbəssümlə hədiyyəsini ona uzatdı.Yoldaşı bağlamanı açanda saat zəncirini gördü.O hardan biləydi ki, artıq saat yoxdur?Daraqları almaq üçün o da saatını satmışdı.Ancaq heç biri məyus olmadı.Çünki əsas məsələ sevgi idi.Onu isə nə almaq, nə də satmaq olardı..... (son)
deyiş. Hemin_Bryunet (12.11 /23:52) [2]
bal_qiz  bal_qiz [Off] (12.11.2010 / 23:39)
bax bunu oxumamiwdim.twk
Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (12.11.2010 / 23:40)
oxuyanlara da tesekkur
Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (12.11.2010 / 23:50)
Bir peçenye və ya sonrakı peşmanlıq...

Böyük bir hava limanının gözləmə salonunda gənc bir qadın təyyarəyə minik vaxtı üçün oturub gözləyirdi.Uçuşa hələ çox qaldığı üçün vaxt keçirmək məqsədilə bir kitab və bir balaca peçenye qutusu aldı... İstirahət etmək və kitabını oxumaq üçün VIP salonuna bir kresloya əyləşdi. Peçenye qutusunu qoyulduğu stolun yanındakı kresloya da bir adam oturdu. Gənc qadın ilk peçenyesini götürdü.
Həmin oturan şəxs də bir dənəsini götürdü.
Qadın özünü Çooox narahat hiss etdi və "Əsəb korlayıcı!O halımda olsaydım bu cürətinə görə onu yumruqlayardım!"deyə düşündü.Qadın bir peçenye götürür,
Adam birin daha götürürdü,
Qadın dəli olmuşdu.Ama hadisə yaratmaq istəmirdi.
(ardi sonraki postda)

deyiş. Hemin_Bryunet (12.11 /23:51) [1]
Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (12.11.2010 / 23:50)
(ardi)Nəhayət son peçenyeyə sıra çatanda qadın:
"Bu gicbəsər adam indi neyniyəcək görəsən?" deyə düşündü.
Adam son peçenyeni də aldı, onu ikiyə böldü və bir parçasın qadına verdi.
`Bu qədəri də Çox oldu ama!`

Qadın əsəbi şəkildə kitabını və digər əşyalarını alar və bir fırtına kimi giriş salonuna, ordan da təyyarənin içinə yönəldi.Təyyarədəki qoltuğuna oturdu. Eynəyini götürmək üçün çantasını açdı və Peçenye qutusu açılmamış çantasında qaldığını gördü.
Çox utandı:
Çox böyük bir səhv etdiyini anladı . Peçenye qutusunu heç açmadan çantasına qoyduğun unutmuşdu.
Ammaki o adam peçenyelərin heç əsəbləşmədən və paxıllıq etmədən qadınla bölüşmüşdü.
Və indi bu vəziyyətin geri qaytarmaq şansı yoxdu, heç üzr istəmək variantı da qalmamışdı.
(son)

deyiş. Hemin_Bryunet (12.11 /23:53) [2]
Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (13.11.2010 / 00:02)
Qoca öküz və ya zəhmətin dəyəri...

Qoca öküz tezdən oyandı yenə. Oyatdılar. Bu yaşında da dincəlməyə imkan vermirlər. Kotana getmək lazımdır. Sol ayağı da dünənki çuxura düşkdükdən sonra yaman acıyırdı. Yüngülcə axsayaraq tövlədən çıxdı başıaşağı. İşləmək bükmüşdü kəlin belini. Axsaq addımlarla tarlaya tərəf addımlayır. Gün altında kotan sürüməkdən bezib artıq.Kotan da artıq əvvəlki kimi yüngül deyil. Daha ağırlaşıb, sanki həmən köhnə kotan deyil. Torpaq da daha da çala-çuxur olub. Əvvəlki tarla deyil elə bil. Günəş də bir tərəfdən düşmən kəsilib. Əvvəllər belə etmirdi axı. Kotançı da əlindəki qamçıyla elə bil daha möhkəm vurur, daha bərk qışqırır..
Nə əzabdır bu? Gün hələ günortadır, axşama çox var

(ardi sonraki postda)

deyiş. Hemin_Bryunet (13.11 /00:03) [1]
Susuzluq da bir yandan kələyini kəsir. Yox yox! İşləməklə yaşlılıq deyəsən rəqib olmalıdırlar ki, biri-biriylə tutuşmurlar. Biri-birinin əksinə dayanıblar. Bir də kotançı anlaya kaş... Əlbəttə! Kotançı özü deyil axı! Cavan oğlunu göndərib. Özü artıq davam gətirə bilmir belə işə. Mənim də oğlumm gətirss.....
Eh oğlum da burdadır da. O, da işləyir. Yenə də mənə dinclik yoxdur. İşləməkdən, oğlumun əziyyət çəkməsinə təəssüflənməyə də vaxt tapa bilmirəm. Budur biraz fasilə verdilər nəhayət, kotançının oğlu susayıb. Şükür yenə də dincəlməyə vaxt var biraz. Oğluma baxıram. O cavandı yerində hayqırır, yorulmayıb görünür. Eynən mənəm. Cavanlıqda mənim çəkdiyim kotanı sürən kotançı hələ-hələ tapılmazdı.
(ardi sonraki postda)

deyiş. Hemin_Bryunet (13.11 /00:13) [1]
Kotançı gəldi, sürüyək yenə bu ağır dəmiri o baş bu başa gün batanədək. Gün də tezcə batsaydı.
Batdı, deyəsən səsimi eşitdi. Evə dönürük. Axsayıram yenə. Deyəsən çox əzilib ayağım yorğunluq da bir yandan lap dözülməz edir acını. Çatırıq evə, sevinc! Dincələcəm sabahadək. Kotançı qarşılayır oğlunu:
- Ata bu öküz artıq işə yaramır
sevinirəm...
-Bunu işlətməyək.
nə yaxşı uşaqmış bu oğlan.
-Hə oğul, sabah fikrim vardı bunu kəsim. onsuz da işə yaramadığını mən də bilirəm.
eh... bu da son. yəni işimə verilən qiymət bu olacaqdı?
Çarəsiz sabahı gözlə.
Oğul atana bax, zəhmətinə bax, zəhmətinə dəyərə bax, ibrət götür zəhmətə qiymətdən...
(son)

Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (13.11.2010 / 00:12)
Ana.

Anamın təkcə bir gözü vardı. Ona nifrət edirdim. Çünki, bu vəziyyəti məni çox utandırıdı.
Anam, bizi dolandırmaq üçün məktəbin bufetində aşbazlıq edirdi. Mən birinci sinifdə oxuyanda, anam mənə dəyməyə və müəllimimlə görüşmək üçün sinfimizə gəldi. Yerin dibinə girmişdim, bunu mənə necə edə bilərdi?! Onu görmək istəmirdim, ona nifrətlə baxdım və ordan qaçdım.
Ertəsi gün sinifdə bir dostum "bunun anasının bir gözü var" deyib məni ələ saldı, bütün sinif mənə güldü. Çox utandım, anama o qədər nifrət etdim ki, onun ölməyini istədim.Həmin gün anamla qarşılaşanda dedim ki, məni gülünc vəziyyətə saldın, ölsən mənim üçün daha yaxşı olar. Anam heç nə demədi. Dediklərim haqqında heç fikirləşmədim, çünki çox hirslənmişdim, onun nə hiss etdiyi məni maraqlandırmırdı, onunla yaşamaq istəmiridim!
(ardi sonraki postda)

Hemin_Bryunet  Hemin_Bryunet [Off] (13.11.2010 / 00:14)
Çox çalışdım və illər beləcə keçdi, Sinqapura oxumağa getdim. Orada işimi qurdum, ev aldım, evləndim, uşaqlarım oldu. Həyatım öz istədiyim kimi gedirdi, anam qəti yadıma düşmürdü. Amma o məni çox axtarmış və tapmışdı. Bir gün ziyarətimə gəldi, neçə illərdir məni görməmişdi, nəvələrini tanımırdı. Qapıya gələndə uşaqlar ona güldülər, kiçik oğlum isə ondan qorxmuşdu. Ona " evimə gəlib, uşaqları necə qorxuda bilərsən?! tez burdan get!" deyə bağırdım. Anam səssizcə "Çox üzr istəyirəm, səhv yerə gəlmişəm" deyib gözdən itdi. (ardi sonraki postda)
Наверх  Cemi mesajlar: 253

<< 1 2 3 [4] 5 6 ... 26 >>

mesajı filterle
Mövzunu yükle

Elave edilmiş fayl yoxdur

Forum
Forumda axtar

Yeniler yuxarı
Onlayn Tanışlıq: 902 / 3812