canim.az
Sevgiyə gedən yolda, yalnızlığa son!...
Daxil ol Qeydiyyat
Sayta Daxil Olun!
İstifadeçi Adı ve ya ID:

Şifre:

Meni xatırla | Qeydiyyatdan keç
Şifreni unutdun?

Son 10 mövzu

QƏBR həyatinda soruşulacaq SUALLAR
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:18)
Ayədən gцrьnьr ki, hər bir ьmmətdən peyğəmbərlərə iman gətirən və gətirməyən kəslər olmuşdur. Hətta elə peyğəmbər olmuşdur ki, ьmmətindən heз bir kəs ona iman gətirməmişdir. İbn Abbasın (r.a) rəvayət etdiyi hədisdə Peyğəmbər (s.ə.s) demişdir: “Ьmmətlər mənə gцstərildi. Mən (on nəfərdən az) bir toplum ilə birgə olan peyğəmbər və yanında bir kəs olmayan peyğəmbər gцrdьm. Birdən (uzaqda) зox sayda insan toplusu gцrьndь və mən elə gьman etdim ki, bu mənim ьmmətimdir. Mənə: “Bu, Musa (a. s) və onun qцvmьdьr!” – deyildi. Mən nəzər salıb (başqa bir) зox sayda insan toplusu gцrdьkdə mənə deyildi: “Bu sənin ьmmətindir! Onlardan yetmiş mini haqq-hesabsız cəzasız Cənnətə daxil olacaq. . . ” (“Səhihul-Buraxi”, 5705, 5752; “Səhih Mьslim”, 526)
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:22)
Haqq-hesab olunacaq və cəzalandırılacaq kəslərə gəlincə, onlar Allaha şərik qoşan və s. gьnahlar edən kəslərdir. Uca Allah bu gьnahkar kəslərdən istədiyini bağışlayacaq istədiyini də mьvəqqəti olaraq cəzalandıracaqdır. Qaldı ki bilərəkdən Allaha şərik qoşan və tцvbə etmədən цlьb gedən bəndələrə, Allah onları heз vaxt bağışlamayacaq və əbədi Cəhənnəm əzabına dьзar edəcəkdir.
“Allah Ona şərik qoşmağı əsla bağışlamaz. Bundan başqa olan gьnahları isə dilədiyi kimsə ьзьn bağışlar. Allaha şərik qoşan şəxs, şьbhəsiz ki, (haqq yoldan) зox azmışdır”. (“ən-Nisa” surəsi, 116)
“Şьbhəsiz ki: "Allah Məryəm oğlu Məsihdir!" - deyənlər kafir oldular. Halbuki Məsih (İsa) belə demişdi: "Ey İsrail oğulları! Mənim də, sizin də Rəbbiniz olan Allaha ibadət edin! Allaha şərik qoşana Allah, şьbhəsiz ki, Cənnəti haram edər. Onun dьşəcəyi yer Cəhənnəmdir. Zalımların heз bir kцməkзisi yoxdur!”(“əl-Maidə” surəsi, 72)
Muaz ibn Cəbəl (r.a) rəvayət edir ki, mən Peyğəmbərlə (s.ə.s) birgə onun uzunqul
...
Ardını oxu >>
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:27)
Yuxarıdakı ayə və hədislərdən aydın olur ki, hər bir bəndəyə Rəbbinə ibadət etmək və ona şərik qoşmamaq vacibdir. Odur ki, hər bir mьsəlman, bьtьn peyğəmbərlərin məramı olan: “Allaha ibadət edin, Tağutdan зəkinin!” ifadəsinin mənasını dərk etməlidir. Belə ki, “Allahın sevdiyi və razı qaldığı, gizlində və aşkarda olan sцzləri və əməlləri əhatə edən hər bir şey ibadət adlanır”. (“Məcmuul-Fətavə”, 10/149) Gцrьndьyь kimi ibadət deyildikdə yalnız namaz qılmaq nəzərdə tutulmur. Əksinə, bu kəlmə Allahın buyuruqlarının hamısına şamil edilir. Deməli, dua etmək, qurban kəsmək, nəzir vermək, təvəkkьl etmək, ьmid bəsləmək, kцmək diləmək və s. bu kimi ibadətlər yalnız Allahın rizasını qazanmaq ьзьn yerinə yetirilməlidir. Uca Allah bu xьsusda bir зox ayələr nazil etmişdir:
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:28)
“Əgər siz onları çağırsanız (dua etsəniz), onlar sizin çağırışınızı eşitməzlər; eşitsələr də cavab verə bilməzlər (çünki Allah onlara nitq qabiliyyəti verməmişdir). Özləri də qiyamət günü sizin (Onları Allaha) şərik qoşduğunuzu (onlara büt kimi ibadət etdiyinizi) danacaqlar. . . ” (“Fatir” surəsi, 14)
“Haqq dəvəti yalnız Onadır. Ondan başqa çağırdıqları isə heç bir şeylə onlara cavab vermirlər”. (“ər-Rəd” surəsi, 14)
“Şübhəsiz ki, (bütün) məscidlər Allaha məxsusdur. Allahdan başqa heç kəsə ibadət etməyin!” (“əl-Cinn” surəsi, 18)
“Sizin Allahdan başqa tapındıqlarınız isə nə sizə, nə də özlərinə bir köməklik edə bilər!” (“əl-Əraf” surəsi, 197)
“Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (“əl-Fatihə” surəsi, 5)
“Rəbbin üçün namaz qıl və qurban kəs!” (“əl-Kövsər” surəsi, 2)
“Əgər möminsinizsə, Allaha təvəkkül edin!” (“əl-Maidə” surəsi, 23)
“Kim Allaha təvəkkül etsə, (Allah) ona kifayət edər. . . ” (“ət-Talaq” surəsi, 3)
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:32)
Yuxarıdakı ayələrdən görünür ki, ibadətlər birbaşa Allah üçün olmalıdır. Burada ibadətin qəbul olunması üçün Allah ilə bəndə arasında dəlil-sübutsuz vasitə tutmağın özü də şəriətə ziddir. Uca Allah buyurur: “Bil ki, xalis din (sırf ibadət, təmiz itaət) ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub (bütləri) özlərinə dost tutanlar: "Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik!" (deyirlər). Şübhəsiz ki, Allah ixtilafda olduqları məsələlər barəsində (qiyamət günü) onların arasında hökm edəcəkdir. Allah yalançı, nankor olan kimsəni doğru yola müvəffəq etməz!” (“əz-Zumər” surəsi, 3)
“Allahdan başqa ibadət etdiyiniz bütlər də sizin kimi bəndələrdir. Əgər (bu bütlərin sizə bir kömək edə biləcəyi barəsindəki iddianızda) doğrusunuzsa, haydı, çağırın onları, sizə cavab versinlər”. (“əl-Əraf” surəsi, 194)
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:38)
Tağuta gəlincə, onun da цzьnəməxsus tərifi vardır: “Bəndənin ya ibadət etdiyində, ya ardınca getdiyində, ya da itaət etdiyində həddini aşdığı hər bir şey Tağut adlanır” (“İlamul-Mьvəqqiin”, 1/50) Belə ki, Şeytan və onun havadarları Tağut sayılır. Onlar bəndələri Allahın haqq yolundan uzaqlaşdıraraq цzlərinə ibadət etməyə, onların ardınca getməyə və yalnız onlara itaət etməyə sцvq edirlər. Uca Allah onlar barəsində belə xəbər verir: “Onlar Allahı qoyub alimlərini və rahiblərini, Məryəm oğlu Məsihi özlərinə tanrılar (rəbblər) qəbul etdilər. Halbuki onlar ancaq bir olan Allaha ibadət etmək əmr olunmuşdu. Ondan başqa heç bir tanrı yoxdur. Allah pak və müqəddəsdir. Ona şərik qoşulan bütlərlə heç bir əlaqəsi yoxdur! (Allah müşriklərin Ona şərik qoşduqları bütlərdən uzaqdır!)” (“ət-Tövbə” surəsi, 31)
“Onlara "Allahın nazil etdiyinə (Qur’ana) tabe olun!" deyildikdə, onlar: "Xeyr, biz atalarımızın getdiyi yolla (ibadət etdiyi dinə) tabe olacağıq!" - deyə cavab verərlər. Bəs Şeytan onlar
...
Ardını oxu >>
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:42)
Yuxarıda qeyd olunan ayədə nəsranilərin Məryəm oğlu İsanı цzlərinə tanrı etmələri heз də onun Tağut olmasına dəlalət etmir. Belə ki, İsa (a. s) Allaha şərik qoşmağın əleyhinə olmuş və qцvmьnь də bundan зəkindirmişdir. Odur ki, Uca Allah onun saf etiqadda olduğunu insanlara izah edib demişdir: “(Ya Məhəmməd!) Xatırla ki, o zaman (qiyamət gьnь) Allah belə buyuracaq: "Ya Məryəm oğlu İsa! Sənmi insanlara: "Allahla yanaşı, məni və anamı da цzьnьzə tanrı bilin!" - demişdin? "(İsa cavabında) deyəcək:" Sən pak və mьqəddəssən! Haqqım зatmayan bir şeyi demək mənə yaraşmaz. Əgər bunu mən demiş olsaydım, Sən onu mьtləq bilərdin. Sən mənim ьrəyimdə olan hər şeyi bilirsən, mən isə Sənin zatından ola bilmərəm. Şьbhəsiz ki, qeybləri bilən ancaq Sənsən! Mən onlara yalnız Sənin mənə etdiyin əmri зatdırıb belə demişəm: "Mənim də, sizin də Rəbbiniz olan Allaha ibadət edin!" Nə qədər ki, onların arasında idim, onlara şahid mən idim (onları belə nalayiq hərəkətlər etməyə qoymurdum). Sən цmrьmь tamam etd...
Ardını oxu >>
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:45)
Artıq bizə məlum oldu ki, Rəbbimiz hər şeyi yaradan və idarə edən, qьdrət və qьvvət sahibi olan, heз nəyə və heз kəsə mцhtac olmayan, pak və mьqəddəs olan Uca Allahdır. Şьbhəsiz ki, O, hər bir məxluqu Цz hikmətilə yaratmış və bundan sonra da yaradacaqdır. Elə isə gəlin ilk əvvəl yaradılışımızın hikməti barədə dьşьnək. Heз ola bilərmi ki, bu həyatda yaşamağın məqsədi ancaq yemək-iзmək, yatmaq və şəhvəti цdəmək olsun, xeyirxah insanlar mьkafatsız, zalim insanlar da cəzasız qalsın? Bilin ki, Uca Allah bizi əbəs yerə yaratmayıb və şьbhəsiz ki, hamımız Onun hьzuruna qaytarılacağıq. Allahın hьzuruna qaytarılacaqlarına inanmayan gьnahkar kəslərə isə belə deyiləcəkdir: “Yoxsa sizi əbəs yerə yaratdığımızı və (qiyamət gьnь dirilib haqq-hesab ьзьn) hьzurumuza qaytarılmayacağınızı gьman edirdiniz?” (“əl-Muminun” surəsi, 115)
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:48)
Bu cьr qınanılan aqibətə məruz qalan kəslərdən olmamağı arzulayan hər bir kəs indidən yaxşı-yaxşı dьşьnməli və Allahın məhəbbətini qazanmaq ьзьn əlindən gələni əsirgəməməlidir. Vay o kəslərin halına ki, onlar Allahı, Allah da onaları unutmuşdur. Elə isə Allahı xatırlayın ki, O da sizi yada salsın! Allahı yalnız mьsibət gəldikdə xatırlayan kəslərdən olmayın. Onlar barəsində Uca Allah belə buyurur: “Sizə dənizdə bir зətinlik (batmaq təhlьkəsi) ьz verdiyi zaman (Allahdan) qeyri ibadət etdiyiniz bьtlər qeyb olar. Lakin O sizi xilas edib quruya зıxartdıqda (itaətindən) ьz dцndərirsiniz. İnsan nankordur! Məgər (Allahın) quruda sizi yerə batırmayacağına, yaxud (gцydən) başınıza daş yağdırmayacağına əminsinizmi?! Sonra heз sizi qoruyan da tapılmaz (tapa bilməzsiniz). Yoxsa (Allahın) bir də sizi dənizə qaytarmayacağına, şiddətli bir fırtına gцndərib sizi batırmayacağına arxayınsınız? Sonra sizdən цtrь Bizdən intiqam alacaq (və ya Bizə qarşı sizə kцmək edəcək) bir kəs də tapa bilməzsiniz”. (...
Ardını oxu >>
Ehli_muslim  Ehli_muslim [Off] (25.10.2012 / 17:50)
Uca Allah bьtьn gьnahları insanlara başa salmaq, haqqı onlara bildirmək ьзьn vahid olan bir din gцndərmişdir. O din ki, insanları tək olan Allaha ibadət etməyə və Tağutdan зəkinməyə зağırır. Odur ki, belə bir din haqda məlumatı olmayan hər kəsə bərzəx həyatından fərqli olaraq istədiyi cavabı verə biləcək bir məkanda və zamanda sual verirəm. . .

DİNİN NEDİR?
Наверх  Cemi mesajlar: 20

<< 1 [2]

mesajı filterle
Mövzunu yükle

Elave edilmiş fayl yoxdur

Forum
Forumda axtar

Yeniler yuxarı
Onlayn Tanışlıq: 868 / 2514